Portugalia

Jeżeli chcesz pospacerować ścieżkami, po których stąpały niegdyś pradawne ludy iberyjskie i celtyckie, powinieneś wybrać się do Portugalii. Choć zajmuje ona dopiero 109 miejsce na świecie pod względem powierzchni, warto odwiedzić ten kraj, gdyż atrakcji i zabytków jest w nim wiele.

Portugalia położona jest na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego, co powoduje, że jest najbardziej wysuniętym na zachód państwem europejskim. W jej skład wchodzą także wyspy położone na Oceanie Atlantyckim takie jak: Madera oraz Archipelag Azorski, w skład którego zaliczyć należy dziewięć wysp pochodzenia wulkanicznego.

Portugalia
Portugalia - Lizbona

Portugalia jest państwem podzielonym na osiemnaście dystryktów oraz dwa wydzielone regiony autonomiczne. Jest ona najpiękniejszym nadmorskim krajem, gdzie możemy nacieszyć oczy niespotykanymi formacjami z czerwonego piaskowca, powstałymi pod wpływem działania wody i powietrza. W tym malowniczym państwie przeważa krajobraz wyżynny i górski, jednakże nie brakuje równie wspaniałych, osłoniętych od wiatru zatoczek, gdzie można wypocząć na rozgrzanym słońcem piasku oraz poszaleć w wodzie.

Warto przyjechać do Portugalii porą wiosenną lub letnią, wtedy z pewnością nie rozczarujemy się brzydką pogodą. Wysokie temperatury utrzymują się aż do września. Stolicą państwa jest Lizbona (zdj. pon.). Zobaczymy tam wspaniałe stare miasto, wąskie klimatyczne uliczki, gdzie możemy napić się smacznej kawy i spróbować lokalnych specjałów. Każdy odwiedzający staromiejskie tereny oraz nadbrzeże, lubiący historię czy też nie, powinien stojąc nad brzegiem oceanu zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że to właśnie z tego miejsca wyruszali na podbój świata Vasco da Gama oraz Bartolomeu, dzięki którym, znamy takie przyprawy jak cynamon czy curry. Niemałą atrakcją będzie również przejażdżka kolejką linową, która kursuje po wąskich uliczkach miasta. Jest to dużym ułatwieniem dla mieszkańców i turystów, gdyż z racji swojego położenia na piętrzących się wzgórzach, piesze codzienne wędrówki mogą być męczące.

Lizbona
Lizbona

Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy kraju? Z pewnością będzie to olbrzymi posąg Chrystusa, którego szerokie ramiona zdawać by się mogło, obejmują ogromny most zwodzony. Równie godny uwagi jest Klasztor Hieronimitów czy też Wieża Betlejemska. Oprócz stolicy uwagę turystów przyciągają inne miejsca, a w szczególności miasto Braga, uznane za kościelną stolicę Państwa. Mimo iż porównanie Bragi do Rzymu jest mocno przesadzone, przyciąga miliony turystów chcących zobaczyć na własne oczy to starodawne miasto. Dla fanów targów staroci i innych ciekawych rzeczy polecamy miejscowość Ponte de Lima, gdzie w każdy poniedziałek rozpoczyna się jednodniowy, największy targ w kraju, z którego możemy przywieźć zdobycz życia.