Dominikana

Jeżeli marzysz o tropikalnym klimacie, zielonych palmach, wypoczynku na gorących piaskach i ochłodzie w lazurowo niebieskiej wodzie, musisz wybrać się na Dominikanę. Nie brakuje tam niczego, co powinien zawierać przysłowiowy „raj na ziemi”.

Dominikana
Dominikana

Dominikana to drugie i największe, zaraz po Kubie państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ona 48 730 km², co obejmuje 2/3 całkowitej powierzchni wyspy Hispaniola, na której jest położona. Pozostała część wyspy należy do Państwa Haiti. Kraj ten podczas wielkich wypraw morskich odkrył Krzysztof Kolumb, zapoczątkowując w ten sposób jego historię. Stolicą Dominikany jest Santo Domingo de Guzmán. Zostało ono założone przez brata Krzysztofa Kolumba Bartolomeo 4 sierpnia 1496 roku. Było to pierwsze europejskie miejsce w Nowym Świecie.

Główną atrakcją Santo Domingo są dobrze zachowane pozostałości osady kolonialnej. Jest to niewątpliwie obowiązkowy punkt na trasie zwiedzania każdego turysty. Pomimo burzliwej historii dzielnicy kolonialnej w Santo Domingo, chwilowych odpływów i przypływów osadników, zniszczeń wojennych, wszystkie pozostałości zostały odrestaurowane z okazji obchodów 500 - lecia odkrycia Ameryki. Według turystów imponującą budowlą jest Alcázar - pałac, który przez 60 lat pozostawał siedzibą króla Diego Kolumba. Pałac zbudowany został w roku 1509. Znajdującą się nieopodal budowlą również warto się zainteresować, a mianowicie chodzi o Casa de Cordon. Budowla została wzniesiona w tym samym czasie co Pałac, i jest uznawana za pierwszą kamienną budowlę na zachodniej półkuli. W niedalekiej odległości od tych miejsc zobaczyć możemy przepięknie zachowaną Katedrę Santa Mar~a la Menor, wybudowaną w latach 1514-1540. Było to główne miejsce obchodów odkrycia Ameryki w 1992 roku. Z powodu tego właśnie wydarzenia wzniesiono tam specjalną budowlę nazwaną Latarnią Kolumba. Włączone światła laserowe, widoczne z oddali tworzą na niebie świetlisty krzyż, który ma stanowić pamiątkę oraz wzbudzić chwilkę refleksji po tym wspaniałym odkrywcy.

Dominikana
Dominikana

Pobyt w tym pięknym i malowniczym kraju oferuje nam wszystkie rozrywki, charakterystyczne dla Karaibów. Możemy rozkoszować się cudownymi plażami, nurkować w poszukiwaniu skarbów na rafach koralowych, spacerować po przepięknie ukwieconych szlakach turystycznych. Zwolennicy windsurfingu będą mieli okazję spróbować swoich sił w tym sporcie, w miejscu, podobno najlepszym na świecie. Upalne i senne dni powodują, iż to właśnie nocą zaczyna się życie.

Nie brakuje na Dominikanie szeroko rozwiniętych ośrodków turystycznych, a szczególnie Punta Cana i Puerto Plata gdyż w dużej mierze na tym bazuje gospodarka kraju. Co roku wyruszają tam rzesze turystów, oczarowanych różnorodnością tego kraju. Wspaniałym wydarzeniem są organizowane i hucznie obchodzone festiwale merengue, tańca narodowego, którego kroki znają nawet najmniejsze dzieci. Największy festiwal obchodzony jest na przełomie lipca i sierpnia. Warto choć raz w życiu zobaczyć takie wydarzenie, które zachwyca człowieka na długo, różnorodnością barw, dźwięków, oraz prawdziwą miłością do tańca.

Dominikana
Dominikana