Cypr

Cypr to wyspa położona we wschodniej części Morza Śródziemnego. Okalające ją łańcuchy górskie z północy i południa oraz rozległa nizina w części centralnej, a także śródziemnomorski, łagodny klimat sprawiają, że występuje tu nietypowy rozkład stref roślinności. Gaje cytrusów uprawiane mogą być na wysokościach powyżej 450m, a winorośli nawet do 1000m n.p.m. Ponadto, łagodny klimat i okalające wyspę morze to dogodne miejsce na rozwój turystyki.

Cypr
Cypr

Piękne plaże i bogate dziedzictwo kulturowe wyspy sprawiło, że stała się ona miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Turystycznie jednak rozwinęła się przede wszystkim cześć południowa, na której to znajduje się państwo Cypr, zamieszkiwane przez cypryjskich greków. Sama wyspa bowiem podzielona została na część południową, cześć północną należącą do Tureckiej Republiki Cypru Północnego oraz dwie suwerenne brytyjskie enklawy Akrotiri i Dhekelia. Tak więc to państwo Cypr jest najbardziej znane i odwiedzane i słynie z doskonałego zaplecza turystycznego. Językiem urzędowym państwa Cypr jest grecki oraz angielski, który razem z ruchem lewostronnym jest tutaj pozostałością po brytyjskim kolonializmie. Stolica, Nikozja, znajdująca się na granicy między częścią północną i południową przedzielona została murem, stanowiącym linię demarkacyjną. Należy więc zarówno do Cypru jak i do Tureckiej Republiki. Jest to niespotykane na świecie państwo-miasto dwóch narodów.

Paphos
Paphos na Cyprze

Na Cyprze przenikają się między sobą religie muzułmańska i prawosławna. Miesza się tu również kuchnia, dając nam w ten sposób niezapomnianą różnorodność smaków i zapachów. Jest to miejsce legend i mitów bowiem to właśnie tutaj wyłoniła się z morskiej piany Afrodyta i to tutaj właśnie na górze Olimp mieszkali bogowie.