Chorwacja

Jeżeli masz w planach wakacyjnych odkrycie pięknych zakątków Europy oraz ograniczony budżet, musisz wybrać się do Chorwacji. W tym pięknym i malowniczym kraju zakochały się już tysiące turystów, którzy powracają tam przy każdej okazji. Pobyt w Chorwacji zagwarantuje nam równie wspaniałe plaże co w innych egzotycznych miejscach, zdecydowanie droższych i odleglejszych.

Chorwacja
Chorwacja - Dubrovnik

Chorwacja położona jest w Europie Południowej nad przepięknie błękitnym Morzem Adriatyckim. Posiada unikatowe w skali świata wybrzeże, gdyż równolegle do lądu, usytuowanych na morzu jest 1200 podłużnych wysp, z czego tylko 69 jest zamieszkałych. Taki typ wybrzeża nazwany został wybrzeżem dalmatyńskim. Nazwa wywodzi się od historycznej nazwy kraju "Dalmacja" - jak niegdyś nazywano Chorwację. Kraj podzielony jest na 20 komitatów i jedno miasto wydzielone – Zagrzeb. Jest to jednocześnie stolica kraju oraz miejsce skupiające najwięcej ludności, bo aż 973 600 mieszkańców.

Chorwacja obfituje w przepiękne parki narodowe, których jest aż osiem. Jest wiele miejsc wartych obejrzenia w tym pięknym kraju. Koniecznie trzeba wybrać się do największego, położonego na południowym skraju półwyspu Istria, miasta Pula. Nasze oczy zachwyci cudowny i zróżnicowany krajobraz, gdyż miasto usytuowane jest na siedmiu górach: Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande. Pula jest miastem z malowniczą starówką, gdzie znajduje się naprawdę dużo antycznych pozostałości. Najsłynniejszym zabytkiem jest amfiteatr, na którym niegdyś odbywały się walki dzikich zwierząt i gladiatorów. Dziś ta pozostałość jest jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów Starożytnego Rzymu. Oprócz tego zobaczymy w Pula Ratusz z XIII wieku, zamek z XIV wieku, Łuk Tryumfalny Sergiusza oraz Bramę Herkulesa z I wieku.

Chorwacja
Chorwacja

Chorwacja jest krajem, gdzie bardzo dynamicznie rozwija się coraz popularniejsza na świecie turystyka aktywna. Wykorzystując swoje położenie oraz wspaniałą linię brzegową, Chorwacja stała się wielki liderem pośród innych krajów śródziemnomorskich, w dziedzinie żeglarstwa. Wielbiciele tego typu sportu będą z pewnością zachwyceni, oraz będą mieli niejedną okazję, aby sprawdzić swoje umiejętności. Tak znaczny rozwój tej gałęzi turystyki spowodował, iż w Chorwacji nie brakuje portów oraz przystani jachtowych, co dodatkowo zachęca do odwiedzin turystów, poruszających się drogą morską. Warte obejrzenia są również inne miejsca, takie jak: Pałac Dioklecjana w Splicie, zaprojektowany na wzór warownego obozu rzymskiego, Stare Miasto w Trogirze czy też Katedra św. Jakuba w Szybeniku. Ciekawym doznaniem może być także skosztowanie potraw kuchni chorwackiej. Na obecny kształt menu duży wpływ mieli sąsiedzi, oraz kraje najeżdżające.

Zdecydowana większość turystów uznaje kuchnię chorwacką za tyle niezwykłą i zaskakującą, że planując następne odwiedziny w tym kraju zabierają ze sobą żywność, na miejscu kupując tylko napoje, warzywa i owoce. Mimo opinii większości turystów, warto spróbować dań regionalnych, takich jak: eevapeiei (paluszki z mielonego mięsa), brodet (kilka gatunków ryb w sosie), czy też baraniny i dziczyzny, chociażby po to, aby mieć własne zdanie na temat tej zróżnicowanej kuchni. Naprawdę warto odwiedzić ten malowniczy zakątek Europy, jakim jest Chorwacja. Dla miłośników folkloru, muzyki, opery i teatru, niesamowitym wydarzeniem będzie największy w Europie festiwal, odbywający się w Dubrowniku. Możliwości spędzenia czasu w Chorwacji jest naprawdę mnóstwo. Z pewnością spędzone tam wakacje będą należały do niezapomnianych.